Властивості діетилового ефіру

Діетиловий ефір, так широко застосовуваний у медицині, був відкритий в 13 столітті відомим алхіміком Луллием. Це безбарвна і добре рухлива рідина, яка має летючістю. Він має різкий специфічний запах, який легко розпізнати і важко сплутати з іншим запахом.

Ефір здатний легко розкладатися, якщо на нього справляють вплив повітря, волога, світло. Продуктами розкладання діетилового ефіру є альдегіди, кетони і пероксиди, які досить токсичні і здатні чинити вражаючий ефект на органи дихання. Крім цього, він володіє хорошою вогненебезпечністю і вибухонебезпечністю.

Застосування діетилового ефіру в медицині

Завдяки наявності унікальних властивостей, препарат широко використовується в медичній практиці. Він надає специфічний вплив на мембрану нейрону, при тому, що цей вплив має ефект оборотності. Головним достоїнством медичного ефіру, є здатність пригнічувати роботу центральної нервової системи. Відбувається це завдяки блокування передачі нервового імпульсу по афферентному шляхи передачі, при цьому виникає дезінтеграція функції корково-подкоркового взаємодії, а бульбарні центри під вплив ефіру зовсім не потрапляють.

Тривалий час його використовували в якості наркозного засобу під час операцій хірургічних хворих. Під його впливом стадії наркози значно розширені і виражені, до того ж ефірний наркоз викликав аналгезії (відсутність больових відчуттів) різного ступеня вираженості.

Протипоказання при використанні діетилового ефіру

У цей же час медичний ефір застосовується не так часто, як раніше, через низку протипоказань. Наприклад, наявність у пацієнта захворювань серцево — судинної системи, туберкульозу легенів та інших захворювань, до того ж вагітність і лактація, є вагомою причиною для неможливості використання діетилового ефіру в якості наркозного або знеболюючого засобу. У сучасній медицині ефір застосовують у комбінації з іншими препаратами, а в чистому вигляді майже не використовують.

Додаткові препарати

В якості додаткових препаратів разом з діетиловим ефіром, використовуються анальгетики, нейролептики, антигістамінні засоби, з метою премедикації і для підготовки хворого до майбутньої хірургічної операції. Щоб усунути побічні дії діетилового ефіру, а саме: нудоту, блювоту, алергічну реакцію, які виникають не так і рідко при його використанні, призначають препарати, що значно зменшують побічний ефект. До таких препаратів належать м-холинолики, а саме: метоциния йодид і атропін.

Заходи безпеки при використанні диэтиловго ефіру

Під час використання медичного ефіру, слід дотримуватися заходів безпеки, а саме — не допустити потрапляння ефіру на поверхню шкіри і слизові оболонки. Важливо пам’ятати про фізичні властивості діетилового ефіру — він важчий за повітря, тому осідає на поверхні підлоги, легко запалюється. У разі не дотримання заходів безпеки при експлуатації ефіру і ігноруванням правил протипожежної захисту, можливі трагічні наслідки, наприклад, його вибух чи загоряння.